Ze względu na duże zapotrzebowanie występuje czas oczekiwania. Proszę sprawdzić naszą stronę Dostawy aby uzyskać więcej informacji.

Odmiany i typy chomików


Istnieje kilka udomowionych gatunków chomików, a wśród tych gatunków od niedawna występują pewne odmiany, czasem nazywane rasami. Każdy z gatunków występuje w różnych kolorach szat. Wśród chomików syryjskich panuje największa różnorodność w wymienionych poniżej odmianach, inne rasy są pod tym względem gorzej reprezentowane.


chomik syryjski
Chomiki syryjskie są bardzo popularnymi zwierzętami domowymi

 1. Plamkowane
  Odmiany plamkowane mają umaszczenie w jednym deseniu, najczęściej białym z plamami innych kolorów. Plam tych może być jedynie kilka lub bardzo wiele i mogą występować w dowolnych częściach ciała.

 2. Srokate (piebald)
  Chomiki srokate są niezwykle podobne do plamkowanych poza tym, że mają białe plamy na deseniu innego koloru.

 3. Pasiaste
  Chomiki pasiaste są niezwykle popularne - można je rozpoznać po małym białym pasie w połowie ciała. Pozostałe części ciała będą umaszczone w innym kolorze.

 4. chomik syryjski pasiasty
  Chomiki pasiaste występują w bardzo wielu odmianach kolorystycznych

 5. Szylkretowe (Tortoiseshell)
  Chomiki umaszczone szylkretowo posiadają żółte plamki na deseniu innego koloru. Kolor desenia wpływa też na odcień samych żółtych plamek - im ciemniejszy deseń, tym ciemniejsze będą same plamki. Warto pamiętać, że samce nie mogą mieć szylkretowego umaszczenia, ponieważ nie posiadają odpowiedniego zestawu genów.

 6. Szylkretowo-białe
  Te chomiki są bardzo podobne w umaszczeniu do chomików szylkretowych poza tym, że oprócz żółtych plamek mają też plamki białe, a odcień żółtych plamek także zależy od koloru desenia.

 7. Dereszowate (Roan)
  Chomiki dereszowate są głównie białe, ale mają także włosy specjalnego koloru, które na pewnym swoim odcinku przyjmują inny kolor. Jeśli jednak chcesz rozmnażać chomiki dereszowate, to bądź bardzo ostrożny, ponieważ skrzyżowanie dwóch chomików odmiany Roan zaowocuje urodzeniem się małych chomików z defektami fizycznymi.

Tak jak chomiki występują w wielu odmianach wzoru umaszczenia, to istnieje też kilka typów samego futra: długowłose, krótkowłose, rex i satynowe.


chomiki długowłose
Chomiki mogą mieć bardzo różne długości i typy futra


Chomiki długowłose

Te małe zwierzęta mają znacznie dłuższe futro niż ich pozostali kuzyni. Niektóre włosy potrafią u nich osiągnąć nawet 9 do 10 cm! Ich futra trzeba czesać kilka razy w tygodniu, czyli o wiele częściej niż wymagają pielęgnacji futra chomików gładkowłosych. Pamiętaj, że im dłuższe futro ma Twój chomik, to tym mniejszy masz wybór w ściółce dla niego, ponieważ takie materiały jak siano mogą się wplątać w futro, ograniczając wolność ruchu Twojemu zwierzątku i powodując dla niego wielką niewygodę.


Chomiki krótkowłose

Ten typ futra jest zdecydowanie najbliższy temu, jaki występuje u dziko żyjących chomików. Włosy są krótkie i łatwe w pielęgnacji.


chomik krótkowłosy
Chomiki krótkowłose mają futra podobne do swoich dziko żyjących pobratymców

Chomiki rex

Chomiki te mają włosy jednocześnie sztywne i puszyste, co sprawia, że wyglądają wyjątkowo. W zależności od długości ich futra, chomiki reksy będą mieć albo futro postawione pionowo niczym kolce jeża, albo będzie ono kręcone. Jeśli zdecydujesz się na sprawienie sobie reksa, to pamiętaj, że są one bardzo podatne na infekcje oczu przez to, że są genetycznie podatne na deformacje oczu. Nie powinno się rozmnażać dwóch chomików typu rex, ponieważ ich potomstwo będzie bardzo narażone na poważne choroby oczu.


Chomiki satynowe

Chomiki tego typu mają bardzo błyszczące włosy, które dają ogólne wrażenie satyny. Ich włosy są bardzo cienkie, ale bardzo atrakcyjne dla oczu. Podobnie jak w przypadku chomików dereszowatych (roanów), serdecznie odradzamy rozmnażanie dwóch osobników satynowych ze sobą, ponieważ grozi to deformacjami u ich potomstwa - w tym przypadku wystąpieniem bardzo rzadkiego futra.


Ostrzeżenia

W puli genów chomików są obecne pewne geny, na które należy zwrócić uwagę. Dla przykładu, gen Roana lub gen białego brzucha mogą wywołać u potomstwa bardzo poważne deformacje, jeśli oboje rodziców go posiada. Jeśli zamierzasz zająć się rozmnażaniem chomików, to najlepiej zasięgnąć wiedzy na temat genetyki chomików. Na rynku znajdziesz wiele dobrych książek, które poprowadzą Cię za rękę przez to zagadnienie.Zdjęcia naszych klientów

Komentarze

W tej sekcji nie ma jeszcze komentarzy