Ze względu na duże zapotrzebowanie występuje czas oczekiwania. Proszę sprawdzić naszą stronę Dostawy aby uzyskać więcej informacji.

Jak prawidłowo trzymać chomika w rękach?


Jeśli jeszcze nigdy nie trzymałeś chomika w swoich rękach, to się nie bój! To tak samo łatwe, jak przyjemne. Kiedy Twój chomik już Cię trochę pozna, to bardzo łatwo go przekonać, by usiadł na Twojej ręce. Po prostu podążaj za tymi kilkoma wskazówkami i miej oko na dzieci, które próbują zrobić to samo.


Jak trzymać chomika
Oswojone chomiki uwielbiają zabawę ze swoimi właścicielami

Zanim zaczniesz, warto pamiętać, że chomik Cię może ugryźć, jeśli go przestraszysz. Ugryzienie to jest ich jedyny sposób obrony i metoda na powiedzenie Ci, że czegoś nie lubią. Jeśli więc Twój chomik Cię ugryzie, to nie karaj go, lecz zastanów się nad powodem, dla którego Cię ugryzł. Aby dowiedzieć się więcej, zajrzyj do naszej sekcji poświęconej ugryzieniom chomika.


Jeśli dopiero co sprawiłeś sobie chomika, to nie będzie do Ciebie przyzwyczajony i metoda brania go na ręce nie wypali, ponieważ chomik Ci jeszcze nie ufa wystarczająco. Oswojenie chomika stoi jeszcze przed Tobą, zanim spróbujesz tej metody. Więcej informacji na temat oswajania chomików znajdziesz na stronie ‘Jak oswoić chomika?’.


Kiedy już oswoisz swojego chomika (i on akurat nie śpi!) idź punkt po punkcie z naszej listy, aby bezpiecznie wziąć swojego chomika w ręce:

  1. Najpierw dokładnie umyj ręce. Chomiki mają bardzo wyczulony zmysł węchu, najlepsze więc będzie mydło bezzapachowe, które sprawi, że nie będziesz pachnieć jak smakołyk! Mydło też zmyje wszelkie zapachy, które mogłyby zdenerwować lub przestraszyć zwierzaczka, takie jak zapach kota, psa lub innych chomików. Umycie rąk też powstrzyma chomiki od zlizywania czegokolwiek z Twoich rąk - a wiedz, że będą chciały spróbować wszystkiego, nawet jeśli to dla nich szkodliwe! Gdy umyjesz ręce, będziesz mieć pewność, że Twoja pociecha nie połknie niczego, co potencjalnie mogłoby jej zaszkodzić.

  2. umyj ręce
    Gdy umyjesz ręce, nie będą one nosiły na sobie żadnych zapachów, które mogłyby zaniepokoić Twoje zwierzę

  3. Zbliż ręce do klatki, zanim dotkniesz swoje zwierzątko. Jeśli Twój chomik zobaczy wielką dłoń w swoim domu, to zupełnie słusznie może się przestraszyć, więc nie chwytaj swojego przyjaciela. To drapieżniki chwytają chomiki, a przecież nie chcesz, aby Twój chomik postrzegał Cię jako zagrożenie i żeby się czuł w Twoim towarzystwie źle, a może nawet Cię ugryzł! Połóż swoją rękę wnętrzem dłoni do dołu w klatce na ok. 5 sekund, zanim skierujesz ją do zwierzęcia.

  4. Odwróć dłoń i poczekaj na to, aż chomik na nią wejdzie. Może to trochę zająć, ale jeśli złapiesz chomika wbrew jego woli, to może Cię ugryźć. Zamiast tego uzbrój się w cierpliwość i pozwól zwierzęciu podejść do Ciebie (po kilku takich zabiegach Twój chomik będzie już wiedział, że nic mu z Twojej strony nie grozi i ten etap będzie o wiele krótszy. Jeśli Twój chomik sam nie wespnie Ci się na dłoń, to możesz spróbować powoli i delikatnie go podebrać wraz ze ściółką, na której siedzi. Użyj do tego obu dłoni, aby chomik przypadkiem nie wypadł Ci z rąk.

  5. podnoś chomika dwiema rękoma
    Miej pewność, że chomik nie wypadnie Ci z rąk

  6. Trzymaj dłonie w klatce przez kilka pierwszych razy, gdy bierzesz swojego chomika w dłonie. Być może spróbuje wyskoczyć Ci z rąk, a z pewnością nie chcesz, żeby się to stało, gdy trzymasz go wysoko. Gdy już czujesz się nieco bardziej komfortowo, trzymając swoje zwierzątko, możesz delikatnie położyć jedną dłoń na drugiej, aby powstrzymać chomika od wyskakiwania i następnie bardzo powoli przesuwać dłonie. Regułą jest trzymanie dłoni tak nisko, na ile to możliwe, gdy obchodzisz się ze swoim chomikiem. Chomiki potrafię się niewiarygodnie wiercić w dłoniach, więc zdarza się, że wypadają z dłoni nawet najbardziej doświadczonym hodowcom. Jeśli trzymasz swoje dłonie bardzo nisko, minimalizujesz ryzyko urazów, gdy chomik postanowi wyskoczyć Ci z dłoni.

  7. Gdy trzymasz swojego chomika, poruszaj się powoli i trzymaj dłonie blisko ciała - to pozwoli Tobie się pewniej poczuć i to uczucie przeleje się też na chomika. Gdy Ty będziesz się poruszać powoli, zmniejszysz ryzyko wpadnięcia w panikę Twojego małego przyjaciela. Ci, którzy wcześniej nie trzymali chomika w dłoniach, powinni usiąść podczas zabawy z chomikiem - to sprawi, że nawet jeśli chomik wywinie Ci się z rąk, to spadnie na Twoje kolana, a nie na twardą podłogę.

  8. Kilka pierwszych razów, gdy trzymasz swojego chomika w dłoniach, warto podarować mu jakiś smakołyk. Dzięki temu uczysz swojego małego podopiecznego, że spędzanie czasu z Tobą jest przyjemne. Jeśli dasz mu wtedy coś, co bardzo lubi jeść, to w jego głowie powstanie pozytywne skojarzenie Ciebie z przyjemnymi prezentami.
    Podczas kilku pierwszych spotkań, trzymaj swojego chomika w dłoniach tylko przez jedną lub dwie minuty, po czym odłóż go z powrotem do klatki. Takie postępowanie zmniejszy stres zwierzęcia - bycie noszonym w dłoniach przez olbrzyma po raz pierwszy w życiu może być wstrząsającym wydarzeniem, ale jeśli trwa to bardzo krótko i jest nagrodzone smakołykiem, to wkrótce się chomik będzie wyczekiwał następnego takiego spotkania.


    zabawa na początku powinna być krótka
    Bycie noszonym w dłoniach na początku może budzić strach, ale jeśli jesteś delikatny i nagrodzisz chomika jego przysmakami, to Twój chomik wkrótce pokocha takie spotkania

  9. Aby odłożyć swojego chomika do klatki, upewnij się, że nie wyskoczy Ci on z dłoni. Zbliż dłonie na około centymetr od podłogi klatki. Następnie podnieś wierzchnią dłoń i pozwól chomikowi samemu zejść z niej. Jeśli chomik spadnie z wysokości większej niż tylko kilka centymetrów, ryzykuje złamaniem sobie nogi.

  10. Powtarzaj wszystkie czynności trzy razy dziennie przez kilka dni, dopóki nie zobaczysz, że Twój milusiński sam aktywnie szuka kontaktu z Twoimi dłońmi, gdy otwierasz jego klatkę. Od tego momentu będziesz mógł spokojnie spędzać nieco więcej czasu z nim i nie będziesz musiał go za każdym razem nagradzać za wspólnie spędzony czas.


Zdjęcia użytkowników

Trzymanie mojeGo chomika.

Komentarze

Anna, 17 maja 2023

Mam chomiczka od tygodnia . Próbuje go oswoić ale nie miałam jescZe go w rękach . Atakuje i się boi . Staram się z nim rozmawiać każdego wieczoru . Daje jedzonko i próbuje lekko głaskać tak żeby się nie bała . Właśnie 5 min temu podczas lekkiego głaskania chciała mnie ugryźć ;( nie wiem jak do niej dotrzeć naprawdę .


Grenczyk, 5 maja 2018

Dziękuję jest to bardzo dobra rada mój chomik reaguje na to i z chęcią do mnie przychodzi. Polecę tą stronkę najbliższym !!!