Ze względu na duże zapotrzebowanie występuje czas oczekiwania. Proszę sprawdzić naszą stronę Dostawy aby uzyskać więcej informacji.

Rutynowa kontrola stanu zdrowia


Tak, jak należy codziennie rzucić okiem na stan zdrowia Twojego chomika (zwracając uwagę na zmiany w zachowaniu, które są pierwszym sygnałem kłopotów ze zdrowiem), tak też warto raz na tydzień bliżej się przyjrzeć stanowi zdrowia Twojego futrzastego przyjaciela. Poniżej zamieściliśmy listę rzeczy, które warto sprawdzić podczas rutynowej kontroli, aby mieć pewność, że Twój chomik ma się dobrze.


 1. Sprawdź stan futra

  Czy futro jest w dobrym stanie, czy może są jakieś łyse placki? Czy chomik często się drapie? Czy w futrze znajdujesz dużo czarnej lub ciemnej substancji? Jeśli odpowiedź na jedno z tych pytań jest twierdząca, Twój chomik może cierpieć z powodu urazu, infekcji lub pasożyta. Zajrzyj do sekcji naszego przewodnika poświęconej chorobom chomików, aby dowiedzieć się więcej.


  wygląd futra chomika
  Stan futra Twojego chomika może Ci wiele powiedzieć o jego zdrowiu


 2. Sprawdź stan skóry i nos chomika

  Czy skóra jest pozbawiona nacięć i zadrapań? Czy zauważasz obszary wysuszonej lub nawet zeskorupiałej skóry? Czy wyczuwasz ręką guzy, zaczerwienienia lub opuchlizny? Badanie skóry Twojego chomika powinno odpowiedzieć na pytanie, czy Twój chomik cierpi z powodu pasożytów, infekcji skóry, czy ma na skórze wytarte pręgi, nowotwory czy ma jakiegokolwiek innego rodzaju infekcje.


 3. Sprawdź oczy swojego chomika

  Czy chomik otwiera oczy w pełni? Czy jedna gałka jest bardziej wypukła od drugiej? Czy pokrywa je ropa lub skorupa? Czy w oku znajduje się cokolwiek? Czy widzisz u swojego chomika objawy zaćmy (szare zmętniałe obszary na oku)? Czy oczy produkują dużo łez lub ropy?


  błyszczące oczy chomika
  Zdrowe oczy powinny być czyste i błyszczące

 4. Sprawdź zadek chomika

  Zajrzenie do tego miejsca powie Ci bardzo dużo o stanie zdrowia Twojego chomika. Jakiekolwiek wycieki, krew, odchody lub wilgoć w tym miejscu mogą wskazywać na problemy zdrowotne takie jak zakażenie macicy, problemy jelitowe, oraz choroba mokrego ogona.


  Chomiki, zwłaszcza chomiki syryjskie, mogą zachorować na tzw. chorobę mokrego ogona. To bardzo bolesna dolegliwość, która w wielu przypadkach jest śmiertelna. Warto sprawdzać stan zdrowia chomika regularnie, aby po zauważeniu pierwszych objawów natychmiast zabrać chomika do weterynarza. Objawy tej choroby to biegunka, dziwna wygięta postawa i utrata wagi. Jeśli podejrzewasz, że Twój chomik cierpi na chorobę mokrego ogona, to jest to absolutnie kluczowe, aby zwierzak otrzymał pomoc weterynaryjną tak szybko, jak to możliwe.


 5. Sprawdź zęby chomika

  Czy zęby są mniej więcej tej samej długości co zęby tuż obok? Czy widzisz fragmenty ukruszonych zębów lub krwawienie? Czy obszar wokół pyszczka krwawi lub widzisz, że niedawno krwawił? Najpowszechniejsze problemy z zębami to albo złamania zębów, albo przerost zębów. Jeśli uważasz, że Twój chomik ma problem z zębami, to radzimy udać się z nim do lekarza. Poważne problemy z zębami sprawią, że chomik przestanie jeść, co szybko może zagrozić jego życiu.


 6. Sprawdź uszy chomika

  Czy widzisz w uszach płatki złuszczonej skóry? Czy znajduje się tam dużo woskowiny ciemnego koloru? Uszy mogą cierpieć z powodu przesuszonej skóry lub świerzbowca usznego, więc warto zwracać uwagę na objawy tych chorób.


 7. Sprawdź pazury chomika

  Czy pazury są prawidłowej długości? Jeśli są przerośnięte, mogą się zawinąć i rosnąć z powrotem w kierunku stopy zwierzęcia. Jeśli nie zaradzisz problemowi, to w dłuższej perspektywie może się to stać źródłem udręki dla Twojego chomika. Jeśli potrzebujesz wskazówek co do tego, jak przycinać pazury swojemu chomikowi, to spójrz do sekcji naszego poradnika pt. ‘Jak przycinać chomikom pazury’.Zdjęcia naszych klientów

Komentarze

W tej sekcji nie ma jeszcze komentarzy