Ze względu na duże zapotrzebowanie występuje czas oczekiwania. Proszę sprawdzić naszą stronę Dostawy aby uzyskać więcej informacji.

Karmienie


Chomika któregokolwiek gatunku byś nie wybrał, jego dieta będzie praktycznie taka sama.

  • Mieszanki suchej karmy dla chomików
    Różni producenci oferują różne dodatki do karmy, takie jak: orzeszki ziemne, rodzynki, suszone banany, wiórki kokosowe itd., lecz wszystkie one powinny zawierać ziarna, zboża (w postaci ziaren pszenicy, owsa itd.), kukurydzę, groszki i inne kawałki kolorowych sucharków (kolorowe tylko po to, aby były atrakcyjniejsze dla ludzi - chomikom nie robi to różnicy).


  • Mieszanki prasowane dla chomików
    Te mieszanki powinny być komponowane na bazie tych samych składników co mieszanki powyżej z tą różnicą, że są prasowane do formy pelletu. Takie jedzenie jest mniej atrakcyjne wizualnie, ale z drugiej strony sprawia, że Twój chomik będzie miał zbalansowaną dietę, ponieważ nie będzie w stanie wybierać sobie z miseczki tego, co mu bardziej smakuje, a zostawiać tego, za czym nie przepada.

chomiki kochają jeść nasiona
Chomiki rozkwitają na zróżnicowanej diecie

Jak sprawić, by posiłki były zawsze zabawą?
Możesz zawsze dosypać do miseczki nieco mniej popularne nasiona i ziarna: proso czy mieszanki ziaren dla ptaków takich jak papużki faliste (będą one zwłaszcza smakować chomikom karłowatym). Łyżeczka kaszy jaglanej lub mała kolba kukurydzy w klatce to coś, na widok czego Twój chomik oszaleje ze szczęścia.

Aby dodać do diety więcej witamin, możesz dodać do diety nieco warzyw i owoców, ale zawsze w małych ilościach. Warzywa, które się idealnie do tego celu nadają, to: kapusta, brokuły, kalafior, jarmuż, brukselka, słodka kukurydza, marchew, rzepa, seler, ogórek zielony, gotowany ziemniak, fasola, rzeżucha, groszek zielony, pędy fasoli, fasola piękny Jaś, ale żadnej cebuli czy pora. Jeśli podasz chomikowi buraka, to przygotuj się, że chomik zaraz potem zacznie robić czerwone siusiu! Możesz także podawać następujące owoce, choć w umiarze: jabłka, gruszki, banany i winogrona.

Jeśli zamierzasz samodzielnie pozbierać nieco smakołyków dla swojego chomika, to oto lista roślin, które możesz bez obaw zebrać: mniszek lekarski, koniczyna, rukiew wodna, starzec, ale unikaj jaskrów, ponieważ te są dla chomików trujące.

Wszystkie warzywa i owoce powinny być obowiązkowo umyte przed podaniem chomikowi - zwłaszcza rośliny dziko rosnące, ponieważ te mogły mieć kontakt z odchodami innych zwierząt.

Chomiki mają jasno ustalony gust, gdy chodzi o to, jakie warzywa i owoce lubią lub jakich nie lubią. Niektóre zostaną tylko nadgryzione i zostawione, inne z kolei zostaną dosłownie pochłonięte w całości, jakby w klatce nie było niczego innego do jedzenia. Bardzo szybko rozpracujesz, za którymi warzywami i owocami Twój chomik najbardziej przepada.

Smakołyki
Gdy już Twój chomik przyzwyczai się do zróżnicowanej diety, jaką mu serwujesz, możesz mu zacząć podawać smakołyki w małych ilościach. Czy jesteś w stanie sobie wyobrazić, że zwierzę, które pochodzi z pustyni, będzie lubić płatki śniadaniowe? To jednak prawda, chomiki uwielbiają poranną owsiankę i jej bardziej popularne odmiany w postaci batonów musli. Jeśli dodasz do tego odrobiny mleka, Twój chomik będzie wniebowzięty. Ten rodzaj smakołyku jest dobry zwłaszcza dla starszych chomików oraz tych bardzo młodych, ponieważ potrzebują wapnia, aby wzmocnić kości i zęby. Malutka porcja jajecznicy lub jaja gotowanego na twardo, gotowany ryż, tłuczone ziemniaki będą ulubionym przysmakiem zwłaszcza starszych chomików, które nie czują się najlepiej i muszą zostać zachęcone do tego, by coś zjeść.

Malutka porcja to taka, która zmieści się w denku zakrętki od butelki mleka czy maślanki.

Zęby
W przeciwieństwie do ludzi, u których stałe zęby wyrastają raz i już potem nie rosną, zęby chomików rosną przez całe życie, muszą więc regularnie coś gryźć, aby ścierać zęby do idealnej długości oraz aby je ostrzyć. Ich podstawowa dieta złożona z orzechów, nasion i ziaren spokojnie to zagwarantuje. Jeśli jednak będziesz podawać zbyt dużo miękkiego pokarmu, to zęby nie będą się regularnie ścierać i będzie im grozić przerost. A jeśli chomik będzie się borykał z przerośniętymi zębami, to Ty będziesz musiał zabrać go do weterynarza, aby je skorygował.

Materiały do gryzienia
Stare przysłowie mówi, że zawsze jest lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto zapewnić Twojemu chomikowi nieco przedmiotów wokół niego, na których może ścierać zęby i utrzymywać je w dobrym stanie. Twarde smakołyki dla psów, niemodyfikowane drewno, drewniane gałęzie zawieszone na drucie oraz małe gałązki jabłoni lub gruszy (umyte, oczywiście) dadzą chomikowi całe mnóstwo rzeczy, które może podgryzać w wolnej chwili.

Trawienie
Nowe rodzaje pokarmu powinny być wprowadzane powoli, stopniowo i w małych ilościach, aby chomik nie dostał od nich wzdęcia.



Zdjęcia użytkowników

Komentarze

W tej sekcji nie ma jeszcze komentarzy