Ze względu na duże zapotrzebowanie występuje czas oczekiwania. Proszę sprawdzić naszą stronę Dostawy aby uzyskać więcej informacji.

Historia


Wszystkie chomiki mają swoich dzikich przodków, nawet te żyjące dziś z ludźmi. Niezależnie od tego, czy posiadasz chomika syryjskiego, któregoś z chomików karłowatych, czy może chomika chińskiego, to każdy z nich ma bogatą historię, która doprowadziła ich z naturalnych siedlisk do naszych domów. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o każdym z pięciu najpopularniejszych gatunków chomika.

Każdy gatunek chomika ma swoją własną i unikalną historię
Każdy gatunek chomika ma swoją własną i unikalną historię

Chomiki wyewoluowały w wielu krainach na świecie, lecz wiele z nich spędza istotną część swojego życia pod ziemią, aby uchronić się przed skrajnymi temperaturami i drapieżnikami. Są dobrze przystosowane do życia pod ziemią ze swoimi krótkimi, mocnymi nogami i zwartą budową ciała. I chociaż poszczególne gatunki chomików nie różnią się od siebie wielce na pierwszy rzut oka, to jednak między niektórymi z nich występują ogromne różnice, zarówno w kwestii historii, jak i anatomii.


Chomik syryjski

Znawcy tematu mówią, że pierwsze chomiczki syryjskie, które zaczęto hodować w niewoli, zostały złapane w okolicach góry Aleppo w Syrii. Po tym, jak widziano je w początkach XIX wieku, ludzie byli przekonani, że wyginęły, dopóki w 1930 r. nie odnaleziono matki z oseskami. Całą rodzinę wzięto pod opiekę i to oni są prawdopodobnymi protoplastami wszystkich chomiczków syryjskich żyjących dziś w niewoli. Od lat 30’ XX wieku ich popularność stale rosła i teraz są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych na świecie. Istnieje wiele ich odmian umaszczenia, a z biegiem czasu pojawiały się nowe.

Chomiczki syryjskie mają bardzo wiele odmian i wzorów umaszczenia
Chomiczki syryjskie mają bardzo wiele odmian i wzorów umaszczenia

Chomik chiński

Chomiki chińskie często nazywa się popularnie chomikami karłowatymi, ale nie jest to prawda, ponieważ różnią się one od chomików karłowatych takich jak chomik dżungarski, chomicznik zabajkalski (chomik Campbella) czy chomik Roborowskiego (chomicznik malutki). Chomiki chińskie pochodzą z terenów północnych Chin i w przeciwieństwie do chomików syryjskich przodkowie dzisiaj hodowanych zwierzaczków byli łapani przy wielu okazjach w ciągu kilku lat. Te urocze zwierzaki mają naturalne ciemnoszare umaszczenie z ciemniejszym pasem na grzbiecie i jasnym podbrzuszem. I także w przeciwieństwie do do chomików syryjskich, chomiki chińskie nie są koniecznie samotnikami i mogą żyć harmonijnie razem. Aby dowiedzieć się więcej, rzuć okiem na sekcję przewodnika pod tytułem ‘Wprowadzenie nowych chomików’.


Chomiki karłowate

Grupa chomików karłowatych skupia trzy spośród najmniejszych gatunków chomików, jakie istnieją. Istnieją trzy główne ich typy: chomik dżungarski, chomik Roborowskiego i chomik Campbella.

trzy gatunki chomików karłowatych
Istnieją trzy różne gatunki chomików karłowatych

Chomik dżungarski

Inaczej zwany chomicznikiem dżungarskim, jest cudownym małym zwierzaczkiem: ma owalny kształt ciała i błyszczące, czarne oczy. W środowisku naturalnym te zwierzęta zmieniają szatę wraz z porami roku - ich naturalne umaszczenie na takich terenach jak Syberia w ciągu zimy rzucałoby się w oczy drapieżnikom, stąd ich szata jest znacznie jaśniejsza w zimie. Podobnie do chomika syryjskiego, zwierzęta, które znamy pod nazwą chomików dżungarskich pochodzą od kilku osobników złapanych w ich warunkach naturalnych.


Chomik Campbella

Znany także jako chomik mandżurski czy chomicznik zabajkalski, zwierzę to naturalnie występuje na mroźnych terenach północnej Rosji oraz na szerokich połaciach Azji Centralnej. Choć bardzo podobne do chomików dżungarskich rozmiarem i kształtem ciała, chomiki Campbella są zazwyczaj jaśniej umaszczone, a ich koloryt bardziej się kieruje ku brązowemu niż szaremu. Podobnie do chomików dżungarskich, te zwierzęta mają grube futro oraz piękny ciemny pas wzdłuż grzbietu. Te małe zwierzęta bardzo szybko stały się ogromnie popularne i można je znaleźć w bardzo wielu krajach w sklepach zoologicznych i domach.


Chomik Roborowskiego

Ten gatunek chomika karłowatego, zwany także chomicznikiem malutkim, to przepiękne zwierzę, które jest szerzej znane wielbicielom zwierząt dopiero od niedawna. To najmniejszy z hodowanych przez ludzi chomików, mają jasnobrązowe umaszczenie i znacznie jaśniejsze podbrzusze. Wiele z tych chomików złapano w Chinach, a ponieważ są gatunkiem pustynnym, to ich umaszczenie służy im za kamuflaż przed drapieżnikami oraz ma za zadanie zminimalizować przenikania gorąca do ciała. Te zwierzęta dopiero niedawno pojawiły się w sklepach zoologicznych, ale od razu stały się bardzo popularne.

Zdjęcia użytkowników

Dwa chomiki cieszą się smakołykami przez pręty klatki.
Cosmo, bezczelny krasnolud Campbells!
Właśnie to rozumiem, najlepiej pożegnać się z drugim !!
Mój nowy synek, Crosby.
Chomik Qwerty dostosowuje się do nowego domu!
skalisty
Norma kontra ananas!
Norma kontra ananas!
Cuddly Norma
Norma uwielbia tarty z bakewell!
Santa Humphery
Mój chomik w swojej nowej klatce dla chomika
Henry w swojej tubie x
Henry kocha swoją klatkę x
Harriet x

Komentarze

W tej sekcji nie ma jeszcze komentarzy