Limited availability due to high demand. Please see our Stock Availability page for more information.

Gatunki


Istnieją trzy podstawowe typy chomików, które trzymamy jako zwierzęta domowe: syryjski, chiński i chomiki karłowate. Nauce znanych jest ponad 20 różnych gatunków chomików. Różne gatunki charakteryzują się różnym kształtem ciała, różnym umaszczeniem, ponieważ są przystosowane do warunków naturalnych danego regionu, w którym bytują. Chomiki można spotkać w wielu strefach klimatycznych, począwszy od Pustyni Syryjskiej aż do mroźnych regionów Syberii.


różne gatunki chomików
Możesz spotkać chomiki o wielu różnych kształtach i rozmiarach

Which hamster you choose will have effects on how much care, how much cleaning and how much food you will need to provide them with. It will also affect whether or not you can keep them together, and some owners even report some differences of temperament between species.


Tradycyjne chomiki

 • Syryjski
  Chomik syryjski jest największym z udomowionych chomików. Mierzy zazwyczaj od 15 do 20 cm i może ważyć od 150 do 200 g. Jest także najczęściej spotykanym typem chomika w sklepach zoologicznych i możesz go spotkać w bardzo wielu odmianach i wzorach kolorystycznych oraz typach futra. Jeśli poszukasz w internecie filmów o chomikach, to najczęściej będziesz oglądać właśnie chomiki syryjskie w akcji.

  Chomiki syryjskie dostaniesz w odmianach krótkowłosej, długowłosej (tylko samce mogą mieć naprawdę długie włosy - samiczki pozostają puszyste), satynowej (bardzo błyszczącej) czy rex (włosy mają tendencję do kręcenia, włącznie z włosami czuciowymi wokół nosa, które kręcą się do przodu) lub jako krzyżówki wyżej wymienionych.


  chomiczek syryjski
  Chomiki syryjskie pochodzą z okolic Góry Aleppo w Syrii

  Chomiki syryjskie można spotkać w bardzo wielu kolorach, w tym złotym, kremowym, białym, czarnym, cynamonowym, żółtym, srebrno-szarym, ciemnoszarym, miodowym, jasnobeżowym i wielu innych. Od wyspecjalizowanych hodowców możesz dostać chomiki w takim umaszczeniu jak liliowe, rdzawe, szaro-popielate, srebrno-czarne, żółte z popielatymi pasmami, gołębioszare itd.

  W każdej z wymienionych odmian możesz dostać wyżej umaszczonego chomika z białymi cętkami lub z białym pasem mniej więcej w połowie ciała. W niektórych odmianach umaszczenia dostaniesz także tzw. wzór szylkretowy (ang. tortoiseshell), co oznacza żółte plamy na deseniu innego koloru oraz umaszczenie typu szylkretowego z mieszaniną białego i żółtego (lecz, tak jak u kotów, zdarza się to tylko u samic).

  Jak więc możesz zobaczyć, chomika syryjskiego możesz dostać naprawdę w wielu odmianach!


 • Chiński
  Ten chomik, choć przypomina chomiki karłowate, to typem budowy bliżej mu do chomików szczuro-podobnych i potrafi osiągnąć długość do 12 cm. Ma nieco dłuższy ogon niż inne chomiki. Dostępny jest na razie w dwóch odmianach umaszczenia: normalnym oraz z plamką na deseniu, gdzie w tym drugim typie na podstawowym deseniu występują białe plamki.


 

Chomiki karłowate

Chomiki karłowate pochodzą z wielu części świata takich jak Chiny czy Rosja
Chomiki karłowate pochodzą z wielu części świata takich jak Chiny czy Rosja
 • Chomik Campbella
  Ten chomik mierzy ok. 10 cm długości i można go dostać w sporym wyborze umaszczenia, niektóre z nich dostępne tylko u wyspecjalizowanych hodowców. Niektóre z tych kolorów są normalne, jasnobeżowe, ale występują też całkowicie białe, czarne, białe z czarnymi oczami, jasnobeżowe z czarnymi oczami, beżowe ze srebrno-niebieskim połyskiem, liliowe, liliowe ze srebrno-niebieskim połyskiem, nakrapiane wieloma kolorami, platynowe, oraz cętkowane (białe cętki na deseniu innego koloru).

 • Chomik dżungarski
  Ten chomik jest nieco mniejszy od chomika Campbella, mierzy ok. 8 cm długości. Ten gatunek dostępny jest jak na razie w pięciu odmianach umaszczenia: normalne, szafirowe, normalne perłowe, szafirowo-perłowe, oraz cętkowane.

 • Chomik Roborowskiego
  To najmniejszy z udomowionych chomików (mierzy ok. 5 cm długości) oraz najzwinniejszy - z tego właśnie powodu nie nadaje się za bardzo dla dzieci. Chomiki tego gatunku są dostępne w wielu odmianach umaszczenia, niektóre z nich pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno (ok. 2011 roku) i z tego powodu mogą nie być jeszcze wszędzie dostępne. Wśród odmian umaszczenia odnajdziesz normalne oraz plamkowane, w którym na deseniu innego koloru będą białe plamki.Powiązane produkty

Zdjęcia użytkowników

Komentarze Leave a comment

W tej sekcji nie ma jeszcze komentarzy