Ze względu na duże zapotrzebowanie występuje czas oczekiwania. Proszę sprawdzić naszą stronę Dostawy aby uzyskać więcej informacji.

Anatomia


Wszystkie chomiki to małe gryzonie, z których największym jest chomik europejski. Mają krótkie nogi i krótkie ogony, cechy zupełnie normalne dla zwierzęcia, które spędza dużą część swojego życia pod ziemią. Ich nogi są niezwykle silne, co pozwala im łatwo zakopywać się w ziemi. W poszukiwaniu pożywienia są w stanie jednej nocy pokonać dystans do 13 km.


Ogon, uszy i stopy są pokryte gęstym futrem, które staje się jeszcze gęstsze na innych częściach ciała. To pomaga chomikom zachować ciepło w mroźne zimowe noce.


Prawdopodobnie najbardziej znaną cechą charakterystyczną chomików jest ich zdolność do upychania dużych ilości pokarmu w workach policzkowych. Mają specjalnie zbudowane policzki, które potrafią się rozciągać aż na ramiona, co pozwala im żerować z daleka od ich norki i wciąż przynosić sporo jedzenia z powrotem. Chomiki uważają, że to bardzo śmieszne, że my musimy korzystać z toreb na zakupy, bo policzki są o wiele bardziej poręczne i wygodniejsze.


chomik anatomia pożywienie
Prawdopodobnie najbardziej znaną cechą tych zwierząt jest ich umiejętność pomieszczenia dużych ilości pożywienia w workach policzkowych

Pięć zmysłów


  • Wzrok
    Wszystkie chomiki są zazwyczaj aktywne o zmierzchu i o świcie, dlatego mają duże oczy. To jednak nie oznacza, że mają dobry wzrok. Tak naprawdę to nie jest on w ogóle dobry. Chomik, który zbliża się do końca jakiejś powierzchni, puści się w dół, ponieważ nie ma pojęcia, jak wysoko się znajduje. Chomiki doskonale się wspinają, więc w mgnieniu oka potrafią się dostać na szczyt zasłony, ale potem po prostu upadną na ziemię, ponieważ się zwyczajnie puszczą.

    Jeśli chomik odkryje ruch nad sobą, to położy się na plecy po to, aby móc się bronić nogami i zębami. W środowisku naturalnym będą to zazwyczaj ptaki, ale w domu będą to najczęściej ręce człowieka. Z tego właśnie powodu zawsze należy podchodzić do chomika od przodu.

  • Węch
    Czego brakuje chomikowi pod względem wzroku, nadrabia z nawiązką zmysłem węchu. Za każdym razem, gdy otworzysz lodówkę, to ten mały nosek będzie się wiercił, a nozdrza zadzierać. Chomik będzie wyszukiwać swoje ulubione smakołyki takie jak ziarna słonecznika z miseczek na jedzenie, nawet jeśli znajdują się one pod stertą innego pożywienia. Świeża zielenina, a zwłaszcza liście mniszka lekarskiego są znane z tego, że mogą wyciągnąć z norki nawet najostrożniejszego chomika - one po prostu nie mogą się oprzeć temu zapachowi.

  • Słuch
    Chomiki mają świetny słuch. Zauważysz z pewnością, że gdy chomik nie śpi, to jego uszy są postawione na sztorc i starają się wychwycić tak dużo dźwięków, jak to tylko możliwe. Gdy chomik jest zrelaksowany lub śpiący, to uszy się zawiną lub skurczą. To zupełnie niezwykłe, jak szybko młode chomiki są w stanie nauczyć się kojarzyć dźwięki np. wyciągania miski z karmieniem. Twój chomik nauczy się rozpoznawać Twój głos, więc powinieneś często do niego mówić. Nie oczekuj jednak zbyt wielu dźwięków w zamian poza okazjonalnym piskiem.

  • Smak
    Chomiki są z natury wszystkożerne, co oznacza, że zjedzą tak samo warzywa, jak i mięso. W swoim środowisku naturalnym będą w przeważającej mierze karmić się ziarnami i trawami, ale też bardzo chętnie skosztują owada, gdy taki wpadnie im w ręce.

  • Dotyk
    Chomiki mają niezwykle zręczne przednie łapy. Gdy poobserwujesz chomika, jak je lub jak się czyści, to zobaczysz, jak doskonale posługuje się on swoimi palcami.

  • Włosy czuciowe
    Włosy czuciowe zwane popularnie wąsami grają ogromną rolę u każdego nocnego zwierzęcia, gdy żerują one w ciemnościach. Pamiętaj jedynie, że wąsy są niebywale czułe i chomiki nie lubią, gdy je ktoś dotyka, nie mówiąc już o ciągnięciu czy głaskaniu.

Zdjęcia użytkowników

Komentarze

W tej sekcji nie ma jeszcze komentarzy