Ze względu na duże zapotrzebowanie występuje czas oczekiwania. Proszę sprawdzić naszą stronę Dostawy aby uzyskać więcej informacji.

Czy chomiki potrzebują kąpieli?


Nie - a przynajmniej nie kąpieli wodnych. W przeciwieństwie do wielu innych zwierząt domowych, chomiki nie potrzebują ani regularnej, ani okazjonalnej kąpieli w wodzie. A to dlatego, że w toku ewolucji chomiki wypracowały sposoby kąpieli bez użycia wody i, kąpiąc chomika, możesz zmyć z jego futra wiele ważnych substancji, a ich brak wywoła w efekcie problemy ze skórą.


Większość znawców tematu radzi kąpać chomika w wodzie jedynie w sytuacji, kiedy coś utknęło w jego futrze, lub gdy do futra dostanie się jakaś szkodliwa substancja. Jeśli się martwisz, że coś, co ugrzęzło w futrze, będzie źródłem problemu, gdy sam chomik będzie się próbował oczyścić, to możesz wykąpać chomika lub wybraną część jego ciała, aby wyeliminować to ryzyko. Radzimy, aby tylko dorośli kąpali chomiki, ponieważ to bardzo zwinne zwierzęta i na widok wody na pewno będą się chciały wywinąć Wam z rąk. Do kąpieli użyj tak mało wody, jak to możliwe, i miej do tego pieczę nad tym, aby głowa chomika pod żadnym pozorem nie znalazła się pod wodą.


chomiki lubią kąpiele w piasku
Choć chomiki bardzo nie lubią kąpieli wodnych, to jednak mają dużą radość z kąpieli piaskowych

Jeśli masz potrzebę wykąpania chomika, ponieważ zapach z klatki Cię drażni, to zamiast kąpać go, możesz po prostu częściej sprzątać klatkę. Inna alternatywa to umożliwienie chomikom branie kąpieli piaskowych.


Kąpiele w piasku są naturalnym sposobem chomików na dbanie o higienę. Możesz do tego celu kupić specjalny piasek, a jeśli nie możesz znaleźć takowego dla chomików, ten dla szynszyli się także sprawdzi doskonale. Dobrze jest się upewnić, że nie kupujesz pyłu zamiast piasku, ponieważ drobinki pyłu są mniejsze niż piasek i mogą utknąć w nozdrzach i pyszczku chomików, powodując późniejsze problemy. Gdy już przywieziesz odpowiedni piasek do domu, dodaj łyżką nieco piasku do małej miski, która będzie na tyle duża, że zwierzak się wygodnie w niej zmieści. Umieść delikatnie chomika w misce z piaskiem, a z pewnością weźmie kąpiel, żywiołowo przy tym wierzgając. Tak jak ludzie, chomiki też mają swoje przyzwyczajenia i charakter, więc jedne pokochają takie kąpiele, a inne w ogóle nie będą chciały ich brać.


Jeśli zauważyłeś, że konkretna część ciała Twojego chomika jest brudna, zamiast go od razu czyścić, warto się zastanowić, skąd wziął się brud i czy nie stoi za nim jakiś kłopot zdrowotny. Dla przykładu, jeśli zauważysz w sierści lub na zadku Twojego chomika krew, to może on cierpieć z powodu przerośniętych zębów, kłopotów jelitowych lub problemów w układzie rozrodczym. Dobrze jest wiedzieć co nieco o zdrowiu chomików, aby mieć na nie oko. Objawy szczególnie groźnej choroby to wilgoć lub odchody na zadku. To oznacza, że Twój chomik może cierpieć na tzw. chorobę mokrego ogona, chorobę, która jest dla chomików niezwykle groźna i nie leczona w bardzo krótkim czasie doprowadza do śmierci. Takie sygnały powinny natychmiast spowodować, abyś zabrał chomika do weterynarza.Zdjęcia naszych klientów

Mały szary chomik karłowaty w kąpieli pyłowej w klatce z trocinami

Komentarze

Cetera, 22 lutego 2021

Dobrze a nawet bardzo dobrze, że to przeczytałam inaczej mój chomik ???? miał by problemy ze skórą