Ze względu na duże zapotrzebowanie występuje czas oczekiwania. Proszę sprawdzić naszą stronę Dostawy aby uzyskać więcej informacji.

Najważniejsze dolegliwości chomików


Chomiki mogą mieć kłopoty ze zdrowiem w wielu obszarach, my natomiast zgromadziliśmy tutaj informacje o tych najczęstszych kłopotach, na które warto mieć oko. Jeśli masz wrażenie, że Twojego chomika coś boli, ma kłopoty z oddychaniem lub krwawi, radzimy natychmiast udać się do weterynarza specjalisty od małych zwierząt.


Rany i zadrapania

Tak jak my, chomiki też mogą się gdzieś uciąć lub zadrapać podczas codziennej aktywności. Jeśli zauważysz, że Twój chomik się uciął, postaraj się dowiedzieć, co było tego przyczyną, byś następnie mógł usunąć zagrożenie i zlikwidować ryzyko odniesienia następnych ran. Jeśli to tylko mała ranka, to możesz ją delikatnie przemyć wacikiem z odrobiną ciepłej wody. Odradzamy jednak używanie jakichkolwiek środków, które w takich wypadkach stosują ludzie, w tym: bandaży, plastrów, płynów antybakteryjnych czy kremów. Jeśli rana jest duża lub gdy krew z niej nie przestaje płynąć, to Twój chomik musi się zobaczyć z weterynarzem.


a good diet will help
Najlepszym sposobem na zapobieganie infekcjom jest dostarczenie chomikowi wszystkich witamin i minerałów w jego diecie

Ropnie

Chomiki mogą się nabawić zakażenia i niektóre z nich objawią się w postaci ropni. Ropnie mogą powstać w każdym miejscu ciała, nawet w środku pyszczka i są objawem zakażenia najczęściej bakteriami z grupy paciorkowców lub gronkowców. Ropnie mogą być bardzo bolesne dla Twojego chomika i będą musiały być wydrenowane i oczyszczone przez weterynarza, dlatego w takim przypadku natychmiast zwróć się do niego o pomoc.


Głównym objawem ropnia jest opuchlizna ciała, która może być miękka lub twarda - ta opuchlizna zawiera ropę, którą ciało chomika wytworzyło do walki z infekcją.


Pręgi

Jeśli klatka Twojego chomika jest zbudowana z krat, to możesz w pewnej chwili zauważyć, że Twój zwierzaczek spędza dużo czasu gryząc te kraty. Takie zachowanie, jeśli zdarza się często, może sprawić, że chomik utraci futro w danych miejscach i będzie z nich krwawił, a może się to skończyć nawet bliznami z powodu otarć.


Najczęstsze przyczyny pręgów: 

  1. Potrzeba gryzienia

    Pojawienie się pręgi od krat klatki może być znakiem, że Twój chomik potrzebuje czegoś do gryzienia w swojej klatce. Zęby chomika rosną przez całe jego życie, a te trzymane w niewoli często są pozbawione właściwego jedzenia lub materiałów, które pomogą im ścierać zęby do preferowanej długości. Twój chomik może obgryzać pręty klatki dlatego, że nie ma innego przedmiotu, który mógłby gryźć, aby ścierać swoje zęby. Sytuacji powinno zaradzić kupno gryzaka.


  2. chomik gryzie klatkę
    Pręgi od otarć o pręty klatki mogą być bardzo bolesne

  3. Nuda

    Inna potencjalna przyczyna gryzienia krat klatki to nuda i tutaj jedynym lekarstwem jest zapewnienie Twojemu chomikowi więcej rozrywek. Być może chomik by chciał opuścić klatkę i spędzić więcej czasu z Tobą, albo pobawić się czym innym niż tylko biegać w kołowrotku. Radą na problem może być spędzanie większej ilości czasu z Twoim chomikiem, ale na rynku znajdziesz też dużo zabawek, które pozwolą mu skutecznie zabić nudę. Czy zastanawiałeś się nad kupnem kuli dla chomika, aby mógł on pozwiedzać Twój dom samodzielnie?


  4. Potrzeba ruchu 

    Czy Twój chomik ma wystarczająco dużą klatkę oraz kołowrotek prawidłowej wielkości, do którego ma dostęp cały czas? Zakup kołowrotka i bezpieczne przytwierdzenie go na stałe do klatki powinno zaspokoić wszelką potrzebę ruchu Twojego zwierzaka. Jeśli kołowrotek Twojego chomika jest zbyt mały, to chomik nie będzie chciał tam ćwiczyć, ponieważ nie będzie w stanie się tam wygodnie zmieścić - dorosłe chomiki syryjskie potrzebują kołowrotków, które mają przynajmniej 20 cm średnicy.


Chodzenie w kółko

Jeśli Twój chomik chodzi w kółko bez żadnej przyczyny, to takie zachowanie może wskazywać, że coś złego się dzieje z Twoim przyjacielem. Takie zachowanie może być wywołane przez kilka różnych przyczyn, ale najczęstsza z nich jest też najłatwiejsza w leczeniu - infekcja ucha. Jeśli weterynarz potwierdzi tę diagnozę, to powinien przepisać lek, który ulży zwierzęciu i sprawi, że chomik przestanie chodzić w kółko bardzo szybko.


Zawsze warto udać się do weterynarza, gdy zauważysz takie objawy, ponieważ zawsze jest prawdopodobieństwo, że jest to znak czegoś o wiele poważniejszego, takiego jak uszkodzeniu mózgu. Jeśli zauważysz, że Twój chomik chodzi w koło, to lepiej się udać do weterynarza.


Kaszel i przeziębienie

Chomiki mogą się przeziębić tak samo łatwo jak my. Co więcej, choroba może łatwo przejść z człowieka na chomika. Jeśli się więc nie czujesz zbyt dobrze lub członek Twojej rodziny choruje, to lepiej, żeby chory trzymał się z daleka od klatki chomika do czasu, aż wyzdrowieje. A jeśli trzymasz kilka chomików razem, to najlepiej odizolować chorego na jakiś czas od pozostałych.


Objawy przeziębienia u chomików są podobne do tych u ludzi: problem z oddychaniem, kichanie i katar. Radzimy, aby w takiej sytuacji zabrać zwierzaka do weterynarza, bo mogą to być oznaki albo infekcji lub alergii.


Chomik się przeziębił
Chomiki także mogą się przeziębić

Suche uszy

Jeśli zauważysz, że skóra na uszach chomika się łuszczy, to pewnie też zwrócisz uwagę, że chomik się często po nich drapie. Jeśli tak się rzeczywiście dzieje, to możesz spróbować zaradzić problemowi, smarując uszy odrobiną wazeliny. To sprawi, że objawy po jakimś czasie powinny ustać, ale prawdopodobnie problem w przyszłości będzie się powtarzał i smarowanie wazeliną może stać się jednym z Twoich rutynowych obowiązków.


Odwodnienie

Jeśli Twój chomik leży i się nie rusza oraz ma bardzo ciężki oddech, to może cierpieć z powodu odwodnienia. Natychmiast zabierz go z gorącego pomieszczenia i wetrzyj w jego futro nieco chłodnej (ale nie lodowatej) wody, aby je trochę schłodzić. Dobrym pomysłem jest wstawienie niewielkiego spodka z wodą do klatki na jakiś czas, aby zachęcić go do picia wody. Wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawy, jak gorąco może się zrobić w klatce chomika, zwłaszcza w takiej zrobionej z plastiku czy szkła. Serdecznie radzimy trzymać klatkę dla chomika z dala od bezpośredniego światła słonecznego.


Chomiki mogą się odwodnić nawet wtedy, gdy ich poidełko jest pełne. W wysokich temperaturach chomiki mogą się łatwo przegrzać i odwodnić, czasem tak bardzo, że zagraża to ich życiu, a wtedy mogą nie być też w stanie wypić na tyle dużo, by obniżyć temperaturę ciała.


Aby zapobiec odwodnieniu, należy mieć na oku samo poidełko, ponieważ może się ono zblokować. Kiedy dotkniesz końcówki podajnika wody, gdy znajduje się on w swojej zwyczajowej pozycji, to Twój palec powinien być mokry. Jeśli przy teście Twój palce jest suchy, to masz do czynienia z zablokowanym poidłem, które musi natychmiast zostać naprawione lub wymienione na nowe. W międzyczasie wstaw do klatki inne źródło wody takie, ale takie, które się nie przewróci, gdy chomik stanie na jego krawędzi, oraz nie opróżni zbyt szybko.


Oczy

Jest kilka powszechnych dolegliwości oczu chomików, dlatego zawsze warto dokładnie przyjrzeć się oczom podczas rutynowej kontroli stanu zdrowia Twojego chomika.


Przecieranie powiek - czasami powieki chomika zmienią nieco swój kształt, zawiną się do środka oka i będą ocierać o samo oko, co wywoła bardzo bolesną dolegliwość zwaną entropion. Ten problem dotyczy przede wszystkim odmiany rex, lecz może się przytrafić każdemu chomikowi. W takich okolicznościach chomik musi zostać zabrany do weterynarza na zabieg.


Wytrzeszcz - gdy spojrzysz na swojego chomika z góry, to będziesz w stanie ocenić, czy jego oczy są symetryczne, czy nie. Jeśli jedno z oczu wystaje ze swojej orbity bardziej niż drugie, to możesz mieć do czynienia z wytrzeszczem, spowodowanym przez zakażenie lub uraz. Weterynarz musi się tym zająć.


Rany oczu lub infekcje - jeśli Twój chomik łzawi, przeciera oczy łapkami lub gdy okolice oka są opuchnięte, to być może w oku utknęło ciało obce, które chomik nie jest w stanie sam wydostać. Wszyscy wiemy, jak bolesne to potrafi być, więc kluczowe jest tutaj natychmiastowe zabranie chomika do weterynarza. Jeśli spróbujesz samodzielnie poradzić sobie z problemem, to możesz tylko go pogorszyć - chomiki mają bardzo małe oczy i bardzo trudno jest im pomóc bez specjalistycznego sprzętu.


Zaropiałe oczy - ta dolegliwość dotyczy głównie starszych chomików, ale może także przydarzyć się osobnikom w młodym wieku. Oko zalewa się ropą w czasie, gdy zwierzę śpi, a następnie wysycha i skleja powieki ze sobą, a w efekcie chomik nie potrafi otworzyć jednego lub obojga swoich oczu, gdy się budzi. Jeśli zauważysz objawy tej dolegliwości u swojego chomika, najpierw się upewnij, że nie jest to objaw żadnej innej przypadłości takiej jak ciało obce w oku, zapalenie spojówki, uraz oka lub zakażenie. Jeśli oprócz ropy widzisz, że oczy są zaczerwienione, wytrzeszczone lub spuchnięte, gdy ropy wcale tam nie ma albo gdy chomik cierpi z powodu bólu, to z pewnością nie masz jedynie do czynienia z ropiejącymi oczami.


Jeśli jednak to tylko zaropiałe oczy, to osoba dorosła może sobie z tym poradzić metodami domowymi, przecierając oczy chomika wacikiem nasączonym ciepłą wodą. Najpierw zwilż wacik wodą, wyjmij chomika z klatki. Trzymaj go delikatnie na kolanach, dopóki się nie uspokoi, nie chcesz przecież, żeby Twój zwierzaczek się wiercił, lecz nie powinieneś go też trzymać w zbyt ciasnym uścisku. Gdy już chomik jest spokojny i odprężony, trzymaj nawilżony wacik na jego powiece przez około 2 minuty - to rozpuści i rozluźni substancję, która zlepiła powieki i pozwoli zwierzątku samodzielnie otworzyć oczy. Jeśli ropy nie ma zbyt dużo, to ten prosty zabieg powinien wystarczyć. Po dwóch minutach zabierz wacik i sprawdź, czy chomik może otworzyć samodzielnie oko.


Jeśli oko pozostaje wciąż zamknięte, to spróbuj delikatnie przetrzeć wacikiem zaropiałe okolice. Przetrzyj dwa lub trzy razy i ponownie po chwili. Wszyscy wiemy, jak bolesne może być przecieranie oczu. Jeśli to nie działa, to powtórz operację nawilżania powiek przez 2 minuty - to powinno rozpuścić jeszcze więcej ropy. Powtórz w miarę potrzeby całą operację 2 lub 3 razy, ale zawsze przecieraj bardzo delikatnie. Jeśli po tym czasie chomik wciąż nie może otworzyć swoich oczu, to będziesz musiał się udać z nim do weterynarza. Z pewnością nie otwieraj oczu chomika na siłę, ponieważ może się to skończyć bardzo poważnym urazem oka.


healthy pets are happy
Jeśli oczy chomika są zdrowe, to powinny być szeroko otwarte, błyszczące oraz wolne od jakiejkolwiek opuchlizny i ropy

Urazy i upadki
Zarówno w klatce, jak i poza nią, Twój chomik może się zranić, gdy się pośliźnie, potknie lub utnie. Jeśli trzymasz kilka chomików razem, to musisz wiedzieć, że chomiki mogą się poważnie zranić w trakcie kłótni. Jeśli wdadzą się w bójkę, to należy je bezwzględnie odseparować, czasem na zawsze, a zraniony chomik będzie potrzebował pomocy weterynaryjnej.


W zależności od stopnia zranienia, niektóre lekkie urazy będziesz w stanie leczyć w domu, np. przecierając wilgotnym wacikiem miejsca drobnych skaleczeń, ale na poważniejsze urazy będzie musiał rzucić okiem weterynarz.


Chomiki mają bardzo słaby wzrok i mogą doznać naprawdę ciężkich urazów przez upadki z różnych miejsc. Mają bardzo krótkie nogi, które nie chronią ich w żaden sposób przed upadkiem z wysokości - nawet upadek z wysokości więcej niż kilku centymetrów może spowodować uraz. Jeśli Twój chomik spadnie skądkolwiek, to sprawdź najpierw, czy nic poważnego się mu nie stało, zanim włożysz go z powrotem do jego klatki. Powinien on pozbierać się dość szybko, lecz jeśli tak nie jest, może się za tym kryć jakiś poważniejszy uraz, który wymaga interwencji weterynarza.


Hibernacja

Zdarza się czasem, że właściciele rozpaczają, że ich chomik zdechł, podczas gdy tak naprawdę on zapadł w sen zimowy i jest w stanie bardzo głębokiego snu. Chomik może zapaść w hibernację, kiedy nagle warunki, w jakich żyje, się zmienią, zwłaszcza gdy temperatura bardzo spadnie. Jeśli ciało Twojego chomika jest chłodne i oddycha on bardzo, bardzo lekko, to może właśnie się znajdować w stanie hibernacji.


Wielu ludzi ma błędne wyobrażenie o hibernacji chomików. W przeciwieństwie dziko żyjących chomików, wielu znawców tematu twierdzi, że chomiki trzymane w domach nie powinny hibernować i że właściciel, gdy widzi zwierzę, zapadające w zimowy sen, powinien powstrzymać je od tego. Jeśli Twój przyjaciel zwinie się w kulkę i nie będziesz widział u niego żadnych widocznych oznak oddychania, to najpierw je nieco poobserwuj - podczas hibernacji oddech jest tak lekki, że prawie niewyczuwalny, i możesz zobaczyć niewielki ruch dopiero po kilku sekundach. Jeśli widzisz te znaki, to być może powinieneś wyprowadzić swojego chomika z hibernacji. Łatwo tego dokonasz, gdy przeniesiesz klatkę chomika w cieplejsze miejsce. W ciągu godziny powinien się obudzić i zacząć ruszać. Aby zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości, być może będziesz zmuszony do przeniesienia jego klatki na stałe w takie miejsce, gdzie wahania temperatur nie są aż takie duże.


Guzy

Niektóre chomiki dorobią się guzów i guzków w ciągu swojego życia. Gdy spostrzeżesz nowy guz na ciele swojego zwierzaczka, to przeczytaj niniejszy dział naszego poradnika, aby się dowiedzieć, jakie są ku temu powody, ale miej świadomość, że całkowitą pewność da Ci dopiero wizyta u weterynarza.


Guzki gruczołu mlekowego - warto przyglądać się gruczołom mlekowym u samiczek chomika, aby mieć rękę na pulsie, gdy pojawi się tam guz. Guzy gruczołów mlekowych będą szybko rosły i będą od razu twarde, trzeba na nie też błyskawicznie zareagować zabiegiem u weterynarza. Oczywiście, są pewne sytuacje, w których sutki samiczek będą nieco spuchnięte - to dość powszechne zjawisko, gdy samiczki są w ciąży. W taki sposób przygotowuje się ich ciało do karmienia mlekiem młodych. Jeśli jednak gruczoły mlekowe puchną w innym czasie, może to wskazywać na rozwijające się zapalenie sutków, inny problem, którym będzie się musiał zająć weterynarz.


guzy u chomika
Zwracaj uwagę na wszelkie guzki na skórze swojego chomika

Guzy jąder - niektóre gatunki chomików mają bardzo widoczne jądra, ale mimo tego hodowcy powinni zwracać dużą uwagę na jakiekolwiek guzy na jądrach. Jeśli jądra Twojego chomika nie chowają się w ciele, gdy zwierzę jest wystawione na zimno lub gdy jądra są bardzo twarde, to Twój chomik może mieć guza w tym miejscu.


Jeśli jądra zwisają bardzo nisko, może to oznaczać, że chomik jest przegrzany. Jeśli włożysz chomika z powrotem do klatki i nie widzisz żadnej różnicy w ich rozmiarze, może to być objawem choroby.


Przerośnięte pazury

Jeśli pazury urosły na tyle, że tworzą duży łuk, łuk na tyle duży i mocny, że pazur zaczyna rosnąć z powrotem w kierunku stopy, to będziesz prawdopodobnie musiał przyciąć pazury swojemu chomikowi. Można do tego celu użyć ludzkich nożyczek lub cążków do paznokci. Osoba dorosła musi wykonać przycinanie. Najlepszą metodą jest przycinanie po kawałeczku pazura, ponieważ chomiki mają naczynka krwionośne w pazurach i jest to bardzo bolesne dla nich, jeśli się je przetnie. Zakończ przycinanie w miejscu, w którym pazur się już więcej nie zawija. Aby uzyskać więcej informacji o przycinaniu pazurów, zajrzyj do sekcji pt. ‘Jak przycinać pazury chomika’ w naszym poradniku.


Pasożyty

Niestety, chomiki mogą zarazić się wieloma pasożytami, które mogą przyprawić Twojego zwierzaka o dużo cierpienia. Gdy sprawdzasz stan zdrowia chomika, dobrze jest wiedzieć, jakie objawy mogą wywoływać choroby pasożytnicze, abyś mógł je od razu rozpoznać. Poniżej znajdziesz wskazówki co do tego, jak rozpoznać objawy chorób pasożytniczych.


Robaki - chomiki mogą zarazić się wieloma różnymi robakami i może minąć sporo czasu, zanim zauważysz jakiekolwiek symptomy choroby. Zwracaj w takim wypadku uwagę na utratę wagi i biegunkę - te objawy najczęściej będą wskazywać na pasożyta wewnętrznego.


Nużyca - nużeniec, technicznie rzecz biorąc, należy do roztoczy. Jest to bardzo nieprzyjemny gatunek roztoczy, który zakopuje się w skórze zwierzęcia. Objawy zarażenia nużeńcem to sucha, zrogowaciała skóra i dużo drapania. Z biegiem czasu pasożyt powoduje przerzedzenie się włosów i powstanie łysych placków na skórze. To bardzo bolesna choroba, dlatego Twoja reakcja także musi być błyskawiczna. Leczenie obejmuje gruntowne czyszczenie klatki oraz stosowanie na zwierzęciu iwermektyny, które powinien mieć u siebie każdy dobry weterynarz.


Świerzbowce - świerzb wywołuje duże podrażnienie i czasem ból u Twojego zwierzęcia. Jeśli obserwujesz u swojego przyjaciela suchą skórę i utratę włosów, to może zaraził się właśnie świerzbem. Jeśli złuszczonej lub zrogowaciałej skórze towarzyszy duża ilość woskowiny z uszu, to źródłem problemu może być świerzbowiec uszny. Dla pewności zawsze jest lepiej zabrać chomika do weterynarza, aby ten postawił definitywną diagnozę.


Pchły - pchły możesz dojrzeć gołym okiem i, tak jak u psów czy kotów, powodują one okropne swędzenie. Jeśli zobaczysz, że Twój chomik dużo się drapie, to dobrze jest sprawdzić jego stan zdrowia. Gdy dobrze się przyjrzysz swojemu zwierzaczkowi, to powinieneś na jego futrze zaobserwować objawy zarażenia pchłami: małe insekty, które bardzo szybko się poruszają i skaczą, a także ich odchody. Odchody pcheł przyjmują postać czarnego kurzu na futrze Twojej pociechy - jeśli je położysz na białym papierze kuchennym lub toaletowym i dodasz do nich kilka kropel wody, to staną się ciemnoczerwone, ponieważ składają się w głównej mierze z krwi Twojego chomika.


grypa u chomika
Zwracaj zawsze uwagę na to, jak oddycha chomik - czy oddech jest ciężki, a może świszczący?

Zakażenia dróg oddechowych

Jeśli Twój chomik kaszle, świszcze, kicha, ma katar lub ciekną mu łzy z oczu, ma kłopoty z oddychaniem, to może cierpieć na jedną z infekcji układu oddechowego. Te choroby wymagają natychmiastowej uwagi weterynarza, ponieważ bez prawidłowego leczenia chomik może się udusić. Miej jednak na uwadze, że choroby układu oddechowego mają podobne objawy do alergii.


Udar

Tak jak ludzie, chomiki mogą dostać udaru. Jeśli chomik dostanie udaru, będzie wyglądał, jakby miał zawroty głowy i będzie się na zmianę poruszał do przodu i do tyłu, nawet gdy będzie siedział. Udar może mieć lekki lub ciężki przebieg i skutki, lecz efekty nawet bardzo ciężkich udarów mogą przejść z czasem.


Zęby

Chomiki jedzą dużo twardego pokarmu, stąd ich zęby są dla ich diety kluczowe. Jeśli w pyszczku chomika widzisz krew lub przestał on jeść, to być może złamał sobie ząb. Gdy trzymasz swojego chomika w rękach, delikatnie otwórz mu pyszczek i obejrzyj zęby - czy jeden z nich ostatnio nie był dłuższy? Czy analogiczny ząb z drugiej szczęki nie urósł zanadto, ponieważ ma miejsce do tego, by rosnąć? Jeśli chomika boli ząb lub jeśli złamał go sobie, to stanowi to zagrożenie dla zdrowia i trzeba go zabrać do weterynarza. Zwłaszcza całkowita utrata zęba jest problemem, bo oznacza, że przeciwny mu ząb z drugiej szczęki bardzo urośnie i w efekcie może uszkodzić pyszczek chomika.


Inne problemy z zębami to, gdy zęby są za długie. Jeśli zęby chomika są za duże, to powinieneś być w stanie zobaczyć krew na pyszczku, sam chomik może obgryzać twarde przedmioty w swojej klatce lub przestanie jeść. W takich przypadkach weterynarz musi skrócić ich zęby.


Problemy z układem moczowym

Przy każdym sprzątaniu klatki warto przyjrzeć się bliżej zużytej ściółce. Przyjrzyj się, czy nie ma na niej śladów krwi - ta będzie pochodzić albo z rany, jakiej się chomik nabawił, albo z układu moczowego właśnie. Zwróć szczególną uwagę, jeśli nagle kolor moczu Twojego małego przyjaciela się zmieni, choć jego dieta nie ulegnie żadnym zmianom - jeśli tak jest w Twoim przypadku, zwróć się o pomoc do weterynarza.


Chomik nie sika, chomik sika bez przerwy
Chomiki mogą mieć problemy z układem moczowym

Jeśli Twój chomik oddaje mocz rzadziej niż zwykle, może to być objawem poważniejszych problemów. Gdy widzisz, że już od jakiegoś czasu Twój futrzasty podopieczny nie robił od jakiegoś czasu siusiu, to obadaj jego brzuch - jeśli jest wzdęty i twardy, to Twój chomik może się zmagać z kamieniem w pęcherzu moczowym, gdzie blokuje ujście moczowi. Jeśli tak się zdarzy, to zabierz chomika natychmiast do weterynarza, ponieważ ta dolegliwość jest niezwykle bolesna i, jeżeli szybko jej nie zaradzić, to może być śmiertelna.


Zmiany w wadze

Waga chomika może Ci powiedzieć wiele o jego zdrowiu - gdy waga nagle spada, to może to wskazywać na przerośnięte zęby, złamane zęby, pasożyty lub infekcje układu oddechowego. Jeśli zauważysz, że waga chomika spada, to zacznij od gruntownej kontroli stanu zdrowia. Inna powszechna przyczyna spadku wagi to odwodnienie, więc przy okazji kontroli chomika, sprawdź też, czy jego poidło jest czyste i drożne (o odwodnieniu poczytaj powyżej).


Gdy chomik przybiera na wadze, to może to wskazywać albo na ciążę, albo na guza. Może też to być kamień w pęcherzu. Podobnie, jak w przypadku utraty wagi, przeprowadź kontrolę zdrowia chomika.


Choroba mokrego ogona

Choroba mokrego ogona może bardzo szybko doprowadzić do śmierci zwierzęcia, dlatego musisz reagować natychmiast po zaobserwowaniu objawów. Choroba mokrego ogona to ekstremalna postać biegunki, która może zabić Twojego chomika nawet w ciągu 48 godzin. Jeśli zauważysz, że Twój chomik jest w okolicach ogona mokry (bardzo możliwe, że z resztkami fekaliów na futerku) oraz ma bardzo dziwną posturę, to bardzo możliwe, że cierpi na chorobę mokrego ogona, którą powodują bakterie i która jest niezwykle bolesna.


Jeśli uważasz, że Twój chomik choruje na tę dolegliwość, to w pierwszej kolejności oddziel go od innych chomików. Ta choroba bardzo szybko się roznosi, a bakterie potrafią przeżyć w zakamarkach klatki. Druga rzecz, o jaką musisz zadbać, to zapewnienie chomikowi tak dużo wilgoci, jak to możliwe, aby pomóc zwierzęciu się nawodnić. Następnie zabierz chomika jak najprędzej do weterynarza. Weterynarz powinien być w stanie przepisać antybiotyki, aby pomóc zwierzęciu w zwalczaniu zakażenia, a także będzie mógł sztucznie nawodnić zwierzę.



Zdjęcia użytkowników

Komentarze

Karolina, 11 kwietnia 2023

Mój chomik nagle zaczął funkcjonować w dzień. Nie wiem co się stało, cały czas chodzi po klatce i kręci się w kołowrotku. Gdy otwieram klatkę wychodzi mi na ręce i nie chce wracać.


Maja, 22 marca 2023

Mój chomik po pewnym czasie od snu wyszedł z domku i zauważyłam na prawej łapce takiego jakby guza ze strupem w środku


An Omleteer, 22 kwietnia 2022

Mój chomik dżungarski który niedługo skończy pół roku , zawsze jak przenoszę na wybieg kiedy ku zmieniam trociny i od razu się budzi i go przekładam. Ale dziś było inaczej nie wyszedł z domku od razu więc zaczęłam się martwić i sprawdziłam domek , żył. Jak go wyjęłam był strasznie wolny(nie tak jak zwykle)jakiś śpiący i tak jakby zmęczony , położył się ale nie zasnął trochę się trząsł.Jak mu dałam jego ulubiony przysmak nie chciał go jeść a zazwyczaj jadł go od razu. Proszę powiecie mi co się z nim lub nią dzieje ?


Anna, 2 października 2021

Kupiliśmy wczoraj chomika rasy rosyjskiej. Pani go zapakowała w kartonik i pojechaliśmy z nim do domu. Przygotowaliśmy klatkę, ściółkę i go wpuściliśmy. Zauważyłam że nie ma sierści nad noskiem. I nie wiem czy jechać go zareklamować i żeby dali mi innego. Nie ma objawów drapania się czy ropienia. Był z ok. 10innymi chomikami. Możliwe że się tam gryzły albo to grzybica. Mam 6 letnie dziecko w domu i nie chciałabym żeby się zaraził jeśli to grzybica.


Zuzia, 7 kwietnia 2021

Dokładnie wczoraj kupiłam chomika syryjskiego i mam pewien problem, nie wiem czy mu się coś dzieje albo poprostu robi to bez powodu, czasami zamyka oczy a potem je otwiera,nie widzę jakoś ropy w oczach ani nic , czasami otwiera oczy ale tak lekko, z tego co wiem chomik ma do max 3 miesięcy ogólnie zachowuje się normalnie i nie wiem czy to jakaś choroba czy poprostu tak zamyka oczy bez powodu