Limited availability due to high demand. Please see our Stock Availability page for more information.

Problemy behawioralne


Czasem chomiki mogą nagle przejawiać zachowania agresywne lub takie, które budzą Twoje obawy z innych powodów. Takie zachowania to zazwyczaj nie jest kwestia charakteru chomika, bo to bardzo przyjazne zwierzęta - za każdą taką sytuacją stoi jakiś powód. Niektórzy nowi hodowcy nie rozumieją, że chomik musi zostać najpierw oswojony, aby cieszył się kontaktem ze swoim właścicielem. Bez spokojnego i powolnego procesu oswojenia chomiki będą się najzwyczajniej bały człowieka.


Nawet jeśli chomik już został oswojony, to problemy behawioralne mogą się u niego pojawić z powodu choroby lub strachu. Jaki by nie był faktyczny powód zachowania chomika, warto dowiedzieć się co nieco o psychologii chomików, aby lepiej zrozumieć ich zachowanie.


chomik gryzie
Chomik może ugryźć, gdy się boi

Gryzienie

Gdy Twój chomik Cię gryzie, gdy go bierzesz w ręce, może to się dziać z kilku powodów. Poniżej znajdziesz listę prawdopodobnych powodów takiego zachowania.

 1. Twój chomik nie jest jeszcze oswojony

  Jeśli dopiero co sprawiłeś sobie chomika lub masz chomika od dłuższego czasu, ale nigdy nie przykładałeś wagi do prawidłowego jego oswojenia, to istnieje prawdopodobieństwo, że Twój chomik się Ciebie boi. W środowisku naturalnym drapieżniki chwytają chomiki i jeśli znienacka tak potraktujesz swojego chomika, to może on być przekonany, że jesteś drapieżnikiem. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o tym, jak oswoić chomika, to poczytaj o tym w sekcji “Jak prawidłowo trzymać chomika w rękach?”.


 2. Nie trzymasz chomika w rękach prawidłowo

  Jeśli chwycisz chomika z zaskoczenia i nie dasz mu czasu przyzwyczaić się do Twojej obecności, to może Cię ugryźć ze strachu. Chomiki mogą Cię także skubnąć, jeśli chwycisz je nieprawidłowo i będzie to dla nich niewygodne lub bolesne. Jeśli potrzebujesz wskazówek, w jaki sposób prawidłowo trzymać chomika, zajrzyj do sekcji temu poświęconej w naszym przewodniku (tutaj).


 3. Właśnie obudziłeś chomika

  Chomiki to nocne zwierzęta, więc będą zdezorientowane i złe, jeśli obudzisz je w ciągu dnia. Jeśli nie mają pojęcia, co się dzieje, to będą przestraszone, a wtedy już bardzo łatwo o ugryzienie, gdy zechcesz je podnieść. Z tego powodu najlepiej bawić się z chomikiem wczesnym wieczorem i w nocy, wtedy właśnie będą najbardziej aktywne i skore do zabawy z Tobą.


 4. Chomik myśli, że jesteś jedzeniem

  Chomiki mają bardzo słaby wzrok i lubią próbować nowych rzeczy, gdy nie wiedzą, czy coś jest jadalne, czy nie. Jeśli często wsuwasz jedzenie chomikowi przez kraty jego klatki, a potem tak samo wkładasz przez kraty swoje palce, to chomik może pomyśleć, że palec jest kolejnym przysmakiem!


 5. Twój chomik się źle czuje

  Jeśli Twój chomik jest chory, cierpi na nużycę lub ma ranę na ciele, to może bardzo cierpieć, gdy chwycisz go w ręce. Gdy nagle Twój chomik przestanie lubić być noszonym w rękach, to może to wskazywać na jakiś problem ze zdrowiem. Spróbuj w takim wypadku przyjrzeć się bliżej chomikowi bez podnoszenia go, a jeśli to niemożliwe, to załóż rękawice ochronne. Podczas kontroli stanu zdrowia, najlepiej trzymać chomika tuż nad podłogą, w razie gdyby wyślizgnął Ci się z rąk.


Kręcenie się w kółko

Jeśli Twój chomik kręci się w kółko, to może cierpieć z powodu urazu mózgu lub infekcji ucha. Jeśli zwierzę dopiero co zaczęło się kręcić, to prawdopodobne, że jest to infekcja ucha. Lecz jeśli Twój zwierzak miał niedawno wypadek lub jest bardzo młody, to może być to jakiś uraz w jego mózgu. Z tego powodu należy się wybrać do weterynarza po dokładną diagnozę i, miejmy nadzieję, leczenie.


Walka

Gdy Twoje chomiki zaczną walczyć ze sobą, to bardzo prawdopodobne, że będziesz je musiał od siebie odseparować, być może na zawsze. Jeśli chomiki walczą ze sobą często lub gdy jeden blokuje drugiemu dostęp do miseczki z karmą, to musisz wkroczyć do akcji.


Jeśli trzymasz razem dwa chomiki syryjskie, to musisz koniecznie kupić drugą klatkę i trzymać je osobno. Chomiki syryjskie są bardzo terytorialne a walki między nimi mogą zakończyć się śmiercią jednego z nich. Jeśli trzymasz je już od jakiegoś czasu, to miej świadomość, że nawet jeżeli do tej pory dogadywały się ze sobą, to bardzo szybko potrafią się śmiertelnie pokłócić, przysporzą sobie mnóstwo stresu a czasem przyprawią się nawzajem o urazy.


hamsters may fight
Chomiki, które mieszkają razem, mogą się ze sobą pokłócić, nawet u gatunków, które potrafią mieszkać razem

Jeśli masz dwa chomiki z gatunku, w którym osobniki mogą mieszkać razem, i one nagle zaczną ze sobą walczyć, to musisz odizolować tego, który jest bardziej agresywny i trzymać go w tymczasowej klatce przez kilka dni. Po tym czasie możesz doprowadzić do ponownego ich spotkania i, jeśli ponownie zaczną walczyć, będą musiały być rozdzielone na stałe.


Jeśli walki zdarzają się tylko od czasu do czasu i nie dochodzi do rozlewu krwi, to uważnie obserwuj, jak chomiki się zachowują wobec siebie. Aby ułatwić chomikom wspólne życie, możesz pomyśleć o dwóch miseczkach z jedzeniem i dwóch poidłach w różnych miejscach klatki, po jednym dla każdego chomika.


Intensywne drapanie

Jeśli Twój chomik nie może przestać się drapać lub drapie się aż do krwi, to może mieć kłopoty z pasożytami w postaci świerzbowców czy nużeńca. Jeśli zauważysz takie objawy, to w pierwszym rzędzie przeprowadź pełną kontrolę stanu zdrowia, aby dokładnie ustalić przyczynę takiego zachowania.


Jeśli w ostatnim czasie zmieniłeś swojemu chomikowi ściółkę i podejrzewasz, że to może być przyczyną podrażnienia, to na jakiś czas wróć do starej ściółki i zobacz, czy coś w zachowaniu chomika się zmieniło. Jeśli nie jesteś w stanie znaleźć źródła problemu lub nie wiesz, który pasożyt jest odpowiedzialny za drapanie, to najlepiej zabrać swojego zwierzaka do weterynarza, który postawi ostateczną diagnozę.Powiązane produkty

Zdjęcia naszych klientów

Komentarze Leave a comment

Finixia, 26 April 2018

Chomiki- nie zależnie od gatunku, płci, wspólnego miotu MUSZĄ mieszkać w osobnych klatkach, bo ograniczenie chomika na kilka dni to nienda efektu, one zawsze będą walczyć o swoje terytorium nawet zjadając przeciwnika.