Limited availability due to high demand. Please see our Stock Availability page for more information.

Czy to dobry pomysł sprawić sobie chomika?


Chomiki są wspaniałymi kompanami: są urocze, lubią pieszczoty i mają charakter. Idealnie się nadają dla starszych dzieci oraz dorosłych i będą stanowić świetne uzupełnienie rodziny. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem jednego z tych cudownych zwierząt, to warto najpierw rozważyć kilka kwestii:


 1. Czy jesteś w stanie opiekować się chomikiem przez cały okres jego życia?

  Chomiki to pierwszorzędne zwierzęta domowe i będą stanowić dla Ciebie świetne towarzystwo. Potrzebują jednak, aby w ciągu ich życia okazać im odpowiednią ilość troski i miłości. Jeśli zdecydujesz się na zakup takiego towarzysza, to jest to bardzo niemiłe, jeśli zmienisz zdanie po kilku tygodniach lub miesiącach. Zwierzęta stają się częścią rodziny.


  Chomiki wymagają zdecydowanie mniej uwagi niż inne zwierzęta domowe, nie trzeba ich wyprowadzać tak jak psów, a także nie trzeba ich tak uważnie pilnować, gdy np. wypuszczasz świnkę morskę lub żółwia do ogrodu. Mimo tego potrzebują porcji codziennej troski - trzeba je karmić i poświęcić im nieco uwagi, zwłaszcza jeśli masz takiego chomika, który potrzebuje całej klatki dla siebie. Chomiki budują więź ze swoimi właścicielami i potrzebują dużo bodźców, aby nie wpaść w marazm, więc jest to zwierzę dla tych, którzy codziennie chcą się bawić ze swoim zwierzątkiem. 2. Chomiki uwielbiają spędzać czas z właścicielem
  Chomiki uwielbiają każdą chwilę, jaką mogą spędzić ze swoim właścicielem

 3. Dla kogo przeznaczony jest chomik?

  Czy chomik jest prezentem dla starszego dziecka czy dla dorosłego? Jeśli dla starszego dziecka (takiego powyżej 10 roku życia), to musisz rozważyć dwie rzeczy. Po pierwsze, chomiki to zwierzęta, które prowadzą nocny tryb życia, co oznacza, że czas, jaki będziesz mógł z nim spędzić, będzie ograniczony. Istnieją zwierzęta, które są nieco bardziej aktywne w ciągu dnia, takie jak myszoskoczki, które w tym wypadku mogą się okazać lepszym wyborem.


  Po drugie, jeśli chomik jest przeznaczony dla dziecka, to musi się znaleźć dorosły, który weźmie odpowiedzialność za dobro zwierzątka. Wymagać od dziecka, niezależnie jak dojrzałego, aby dbało o zwierzę we wszystkich aspektach, to wystawiać zarówno szczęście dziecka, jak i zwierzątka na ryzyko. Jeśli jednak w pobliżu znajduje się dorosły, który chętnie przejmie obowiązki codziennego karmienia, pielęgnacji, doglądania stanu zdrowia oraz czyszczenia klatki, to chomik będzie stanowił świetne uzupełnienie rodziny.

 4. Czy możesz sobie pozwolić na chomika?

  Chomiki są stosunkowo tanie w porównaniu z kotami, psami czy świnkami morskimi. To naprawdę małe zwierzęta i pomimo tego, że są w stanie wpakować sobie do pyszczka więcej jedzenia, niż jesteś sobie w stanie wyobrazić, to tak naprawdę jedzą niedużo. Gdy już kupisz sobie klatkę i samo zwierzę, to główne koszty utrzymania to wyściółka, którą trzeba regularnie wymieniać w klatce.


  Kolejny punkt w budżecie to kwestia zdrowia. Tak jak każde inne zwierzę, chomiki mogą zachorować i będą wymagać leków i opieki weterynarza, aby wydobrzeć. To może być dość kosztowne, zanim więc sprawisz sobie chomika, to warto się zastanowić, czy podołasz ewentualnym kosztom leczenia zwierzęcia. Jeśli obawiasz się opłat weterynaryjnych, to zajrzyj do odpowiedniej sekcji naszego przewodnika poświęconej chorobom chomików.


 5. choroby chomików
  “...co to znaczy: zachorować od czasu do czasu?”

 6. Czy masz uczulenie na chomiki?

  Zanim zdecydujesz się na zakup tego zwierzęcia, dobrze jest się upewnić, że ani Ty, ani nikt z osób, które będą miały regularny kontakt ze zwierzęciem, nie ma reakcji uczuleniowej na alergeny, które chomik produkuje. Do objawów alergii można zaliczyć kichanie, katar, łzawienie oczu i kaszel.


 7. Jakiego rodzaju towarzystwa potrzebujesz?

  Przed tym, jak chomik zawita w Twoje progi, warto się zastanowić, czego tak naprawdę oczekujesz od swojego zwierzęcia i czy Twój zwierzak wpasuje się w Twoje nawyki i przyzwyczajenia.

 8. Czy masz miejsce na chomika?

  Co prawda, chomiki to bardzo małe zwierzęta, ale też potrzebują pewnej ilości przestrzeni. Zazwyczaj klatki dla chomików są dość duże, a Ty z pewnością będziesz chciał wcześniej wybrać klatkę i miejsce dla niej, zanim chomik się tam wprowadzi.


  Zdecydowanie odradzamy trzymanie chomika w sypialni. Z pozoru może się wydawać, że to świetne miejsce, aby spędzać jak najwięcej czasu ze swoim zwierzątkiem, ale wielu nowych właścicieli nie zdaje sobie sprawy, jak aktywne potrafią być te zwierzęta w nocy. Wtedy właśnie będą najbardziej aktywne i niczym szalone będą biegać po swojej klatce oraz w kołowrotku, co samo w sobie jest zabawne i urocze, ale z pewnością nie wspomaga dobrego snu. Jeśli nie wiesz, gdzie ustawić swoją klatkę dla chomika, posłuż się zakładką z naszego przewodnika pt. ‘Gdzie ustawić klatkę dla chomika?’.


 9. W jakim stopniu potrzebujesz towarzystwa?

  Czy chcesz mieć zwierzę, z którym się pobawisz raz dziennie, czy może szukasz stałego kompana do zabawy? Czy chcesz zabierać swoje zwierzę na spacery na zewnątrz? Czy późno się kładziesz do łóżka? Chomiki to małe inteligentne zwierzaki, ale większość dnia będą spać. To nocne zwierzęta i w niektórych wypadkach swój czas aktywności rozpoczną jeszcze wieczorem. Jeśli chcesz mieć zwierzaka na czas dnia, to chomik może nie być zwierzęciem dla Ciebie. Myszoskoczek lub inny, nieco większy ssak taki jak kot czy pies do tego celu będzie się lepiej nadawać.


 10. towarzystwo chomika
  Chomiki są niesamowicie przyjaznymi stworzeniami

 11. Czy już wcześniej miałeś jakieś zwierzę?

  Chomiki są cudowne i wymagają nieco opieki w ciągu dnia. Jeśli nie miałeś jeszcze zwierzęcia, to być może niecierpliwie czekasz na porcję codziennych obowiązków z nim związanych? Najlepszym pomysłem jest pożyczenie zwierzęcia od przyjaciół na tydzień lub dwa lub wzięcie zwierzaka w opiekę, gdy jadą oni na wakacje. W tym czasie się przekonasz, czy podoba Ci się idea codziennego karmienia, pielęgnacji i zabawy ze zwierzęciem, i czy jesteś w stanie kontynuować te czynności, gdy już pierwsze wrażenie minie.Powiązane produkty

Zdjęcia naszych klientów

Komentarze Leave a comment

W tej sekcji nie ma jeszcze komentarzy