Ze względu na duże zapotrzebowanie występuje czas oczekiwania. Proszę sprawdzić naszą stronę Dostawy aby uzyskać więcej informacji.

Sprawić sobie chomika czy myszoskoczka?


Choć oba zwierzątka są małymi gryzoniami, każdy z nich ma zupełnie inne wymagania w sposobie ich hodowli, co oznacza, że ich właściciele muszą się czego innego spodziewać. Twój wybór zwierzęcia powinien zależeć od warunków, jakie u Ciebie panują - przede wszystkim dla kogo przeznaczone jest zwierzę? Czy nie przeszkadza Ci, że Twój zwierzak prowadzi nocny tryb życia? Czy chcesz trzymać dwa lub więcej osobniki razem? Chociaż chomiki i myszoskoczki mają podobne wymagania co do klatki i pożywienia, ich codzienna pielęgnacja może się bardzo różnić, a podstawowe różnice wypisaliśmy poniżej.

potrzeby chomika
Chomiki i myszoskoczki mają inne wymagania jako zwierzęta domowe

Niektóre gatunki chomików muszą być trzymane osobno. Co prawda, niektóre z nich mogą być trzymane razem, to jednak chomiki są bardzo terytorialne i trzymanie ich w grupach może być dla nich niezwykle stresujące. Chomiki syryjskie muszą być trzymane osobno, tyczy się to także tych chomików karłowatych, które walczą ze sobą. Ta potrzeba życia samemu powinna być zbalansowana odpowiednim kontaktem z właścicielem.


Chomiki to nocne zwierzęta i będą się najwcześniej uaktywniać dopiero późniejszym wieczorem. A to oznacza między innymi, że nie nadają się dla małych dzieci, ponieważ te nie będą miały zbyt wielu okazji, by pobawić się ze swoim zwierzątkiem, a samo zwierzę w efekcie będzie wiodło bardzo samotne życie. Te zwierzęta najlepiej się nadają dla starszego właściciela, przynajmniej nastolatka lub w ogóle dorosłego. Żyją od dwóch do trzech lat i będą potrzebować dużej, solidnej klatki oraz dużo owoców i warzyw w ciągu swojego życia.


chomik czy myszoskoczek
Chomiki są nocnymi zwierzętami i niektóre z nich muszą mieć osobne dla siebie klatki

Myszoskoczki mają inne potrzeby i żyją nieco dłużej, około cztery do pięciu lat. I w przeciwieństwie do chomików, myszoskoczki muszą być trzymane w parach, ponieważ same będą bardzo nieszczęśliwe. Wielu właścicieli bardzo sobie chwali trzymanie par braci lub sióstr ze sobą, gdy te opuszczają matczyną norkę.


Inna kluczowa różnica leży w ich trybie życia: chomiki są głównie aktywne nocą, ale myszoskoczki mogą być także aktywne na krótkie okresy czasu za dnia. To oznacza, że myszoskoczki mogą nie tylko same sobie dotrzymywać towarzystwa i są mniej narażone na samotność niż chomiki, ale można też wykorzystać te ich skoki aktywności za dnia, aby spędzić wtedy z nimi trochę czasu i oswoić. Jeśli się zdecydujesz na myszoskoczki, to pamiętaj, aby wybrać dla nich kołowrotek bez szczebelków - ponieważ mają długie ogony, to mogą się one wplątać w szczebelki podczas biegania w kołowrotku.Zdjęcia użytkowników

Komentarze

W tej sekcji nie ma jeszcze komentarzy