Limited availability due to high demand. Please see our Stock Availability page for more information.

Kąpiele w piasku


Jeśli Twój chomik wygląda na zaniedbanego, to daj mu okazję samemu się wyczyścić przez kąpiel w piasku. Kąpiel piaskowa to naturalna metoda czyszczenia futra, jaką stosują chomiki żyjące na wolności - pamiętajmy, że one nie lubią kąpieli wodnych tak jak ludzie! Woda czy inne płyny zmyłyby z futra chomików cenne i ważne olejki - bez nich chomik byłby narażony na infekcje skóry. Najlepiej nie kąpać chomika w wodzie, chyba że ubrudził się substancją, której nie może się pozbyć w zwykły dla niego sposób, a jej pozostanie na futerku będzie dla niego niebezpieczne (np. ludzkie jedzenie).


Zanim urządzisz swojemu chomikowi kąpiel w piasku, zastanów się najpierw, w jaki sposób Twój chomik się ubrudził. Czy może to oznaczać, że chomik zaniedbał swoją higienę? Czy ma jakieś strupy na skórze? Czy stracił futro w pewnych miejscach? Czy miejsce, które jest tak brudne, znajduje się blisko zadka lub narządów płciowych chomika? Jeśli Twoja odpowiedź na którekolwiek z pytań brzmi ‘tak’, to kąpiel w piasku nie jest najlepszym pomysłem. Prawdziwą przyczyną brudu i ‘niechlujnego’ wyglądu może być choroba.


 
brudny chomik oznacza chorobę
Chomiki same dbają o swój wygląd, ale kąpiel w piasku może im pomóc od czasu do czasu

Poobserwuj swojego chomika przez jakiś czas, aby się dowiedzieć, jak często oddaje się on czyszczeniu futerka i w jaki sposób to zazwyczaj robi.

  • Jeśli nie czyści pyszczka łapkami, to może mieć ranę na łapkach, której należy się przyjrzeć
  • Jeśli się nie liże lub nie sięga, aby wyczyścić swoje tylne nogi, to może mieć przerośnięte zęby
  • Jeśli chomik dba o swoją higienę jak zawsze, a mimo tego ciągle wygląda źle, to może mieć jakąś chorobę skóry
  • Zmatowione włosy lub placki łysej skóry oznaczają albo zakażenie świerzbowcem, albo nużeńcem
  • Brudny ogon może oznaczać chorobę mokrego ogona, który wymaga natychmiastowej interwencji weterynarza

Staraj się znaleźć przyczynę, dla której Twój zwierzak jest brudny, i wtedy będziesz mógł usunąć nie tylko objawy, ale i źródło problemu. Jeśli widzisz cokolwiek, co Cię niepokoi, to zawsze jest lepiej udać się do weterynarza.


Jeśli nie masz pewności, czy zwierzę jest w dobrej kondycji, to nie krępuj się i zafunduj mu kąpiel piaskową. Znajdź niewielki pojemnik, w którym spokojnie zmieści się Twój chomik, i wypełnij go w połowie piaskiem - piasek przeznaczony dla szynszyli to dobry wybór, jeśli nie możesz znaleźć piasku dedykowanego chomikom. Przełóż więc chomika do pojemnika z piaskiem, a on powinien sam zacząć się kąpać, wiercąc się w piasku. Niektóre chomiki uwielbiają te kąpiele, podczas gdy inne wcale się do nich nie garną - wszystko zależy od osobowości danego chomika.Powiązane produkty

Zdjęcia użytkowników

Komentarze Leave a comment

W tej sekcji nie ma jeszcze komentarzy