Ze względu na duże zapotrzebowanie występuje czas oczekiwania. Proszę sprawdzić naszą stronę Dostawy aby uzyskać więcej informacji.

Jak znaleźć zagubionego chomika?


Chomiki to małe i bardzo sprytne zwierzęta, które są znane ze swojego wyjątkowego talentu do ucieczek. Zdziwisz się, jak potrafią się zmieścić nawet w najciaśniejsze zakamarki w Twoim domu oraz buszować w takich miejscach, o których istnieniu nie miałeś pojęcia. Co utrudnia ich znalezienie to fakt, że to zwierzęta nocne, więc będziesz musiał poczekać aż do zapadnięcia zmroku, by je usłyszeć, jak chodzą po domu.


Najważniejsza rzecz, o jakiej musisz pamiętać przy poszukiwaniach chomika, to zadbać o to, by Twoje inne zwierzęta nie znalazły go pierwsze. Jeżeli masz większe zwierzęta, to Twój chomik jest w niebezpieczeństwie i musi zostać szybko znaleziony. Jak tylko się upewnisz, że chomik uciekł, to warto jak najszybciej przenieść inne zwierzęta z domu do jakiegoś tymczasowego lokum: tymi zwierzętami na pewno będą psy, koty, duże ptaki i fretki. Jeśli nie masz takiej możliwości, to zamknij większe zwierzęta w ich przenośnych klatkach (zwłaszcza koty, psy, fretki, gady i duże ptaki) i umieść je w jednym pokoju w domu. Sprawdź to pomieszczenie dokładnie, badając każdy zakamarek na kolanach. Kiedy już masz pewność, że chomika tam nie ma, to możesz wnieść pozostałe zwierzęta w klatkach do tego pomieszczenia (chyba że wzajemnie stanowią one dla siebie zagrożenie). Najlepiej, aby zwierzęta pozostały w tym pomieszczeniu, dopóki nie znajdziesz chomika, ponieważ, jeśli go złapią, mogłyby mu zrobić wielką krzywdę.


Jeżeli Twój chomik uciekł, to możesz wypróbować kilka sposobów, zanim zaczniesz przeczesywać mieszkanie. Pokażemy Ci, jak zbudować pułapkę z wiadra, ale inni hodowcy będą mieli na pewno inne sprawdzone sposoby na łapanie zagubionych chomików, takich jak wykładanie smakołyków na folii lub wystawienie kołowrotka w konkretnym miejscu domu, aby ten dźwiękiem dał Ci znać, gdzie się w danej chwili znajduje chomik.


chomik uciekł
Nie wpadaj w panikę - jest wiele sposobów na odzyskanie zagubionego zwierzaka

Pułapka z wiadra jest prosta w budowie, ale skuteczna. Nie musimy chyba wspominać, że wszystkie inne zwierzęta nie powinny mieć do niej dostępu, bo inaczej one padną jej ofiarą. Na początku należy pamiętać, aby odpowiednio dobrać wiadro - powinno mieć przynajmniej 25 cm głębokości. Taka głębokość sprawi, że chomik nie będzie się mógł łatwo z niej wydostać, ale jednocześnie jest to wysokość która sprawi, że chomikowi nic złego się nie stanie, gdy do niej wpadnie. Gdy już wybrałeś odpowiednie wiadro, wyłóż jego dno ręcznikiem lub dużą ilością miękkiej ściółki. Postaraj się znaleźć kompromis między ilością ściółki a wysokością ścianek wiadra, aby wspinając się po ściółce chomik nie był w stanie wydostać się z pułapki.


Potrzebujesz teraz czegoś smakowitego, co wyłożysz w pułapce. To musi być coś o bardzo silnym zapachu, co chomik bez problemu wyczuje i na co będzie się chciał skusić. To zadanie spełni plasterek jabłka lub brokuł. Upewnij się jedynie, że jedzenie jest świeże, ponieważ chomiki mogą się pochorować od zjedzenia przejrzałego lub spleśniałego jedzenia.


Następnie musisz zadbać o coś, co pozwoli z zewnątrz wspiąć się chomikowi na ścianki wiadra. Najłatwiej jest zbudować schody z książek. Chomik wespnie się po książkach na obręcz wiadra, po czym wpadnie do środka na ściółkę. Jeśli Twój chomik jest na tyle ciężki, że papier toaletowy nie utrzyma jego masy, to możesz rozwinąć mostek nad wiadrem z papieru i położyć smakołyk na jego środku. Chomik powinien dać się złapać na trik z papierowym mostkiem i bez problemu wyjść na środek, by chwycić zdobycz.


Sprawdzaj wiadro kilka razy dziennie, aby się upewnić, że złapałeś zwierzaka. Jeśli pułapka ciągle nie spełniła swojego zadania, to być może należy wystawić ich więcej w domu (i wygonić pozostałe zwierzęta z innych pomieszczeń) lub samemu poszukać chomika, wystawiając jego kołowrotek w widocznym miejscu lub kilka smakołyków na folii aluminiowej - w ten sposób łatwo usłyszysz zwierzaka. Jeśli się wyciszysz, to w nocy powinieneś usłyszeć harce swojego chomika.


listen for your pet
Gdy telewizor jest wyłączony, a wszyscy domownicy siedzą cicho, to wtedy przysłuchaj się odgłosom z głębi domu - w pewnej chwili na pewno usłyszysz harce swojego chomika

Aby uniemożliwić chomikowi kolejną ucieczkę, dokładnie przyjrzyj się klatce dla niego i dowiedz się, w jaki sposób uciekł. Dobrze jest oglądać klatkę regularnie, dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie przybyło w niej dziur lub szpar między kratami, przez które chomik mógłby się ponownie wydostać na zewnątrz. Chomiki mogą się zmieścić w naprawdę malutkich szparach, a przez drewno czy plastik potrafią się przegryźć. Jeśli więc przyglądasz się klatce i widzisz miejsce, w którym chomik ostatnio gryzł i drapał ścianki, to weź pod uwagę, że wkrótce z zadrapań może się wziąć dziura, przez którą chomik po raz kolejny ucieknie.


Zastanów się także, gdzie umieścić Twoją klatkę. Jeśli chomik jest zestresowany lub nieszczęśliwy z powodu hałasu lub światła, to będzie miał więcej powodów do tego, by uciekać. Poważnie się zastanów nad poziomem hałasu w miejscu, w którym aktualnie stoi klatka, a także nad tym, czy inne zwierzęta, których Twój chomik się boi, podchodzą do klatki. Warto też zadać sobie pytanie, czy Twój chomik jest szczęśliwy. Czy ma wystarczająco zajęć i rozrywek? Czy klatka jest wystarczająco duża? Chomik, który ucieka, to poważny sygnał, że nie podoba mu się w jego dotychczasowym domku.Zdjęcia użytkowników

Komentarze

Hania, 16 sierpnia 2021

Mój chomik uciekł i pomyślałam że zrobię zdjęcie z fleszem za lodówką i piekarnikiem bo nie mam dostępu zbytnio, dookoła pozostawiam pułapki z jabłkiem na folii tak jak mówiliście zrobiłam trzy zdjęcia za lodówką i zobaczyłam że jest tak jakby kształt chomika, jak wychodziłam z kuchni popatrzyłam i mój chomik stał przy pułapce więc pewnie poczuł zapach i przebieg do niej bardzo dziękuję za radę:)


Stela, 8 lipca 2021

W sobotę uciekł chomik z akwarium , do dzisiaj go nie udało się złapać wszystko zawiodło wiem że jest pod podłogą i gryzie kable itp . Jak go szybko złapać i wywabić z pod podłogi , zwierzęa około 5-7tygodni i wszystkie sposoby zawiodły


Patryk, 21 kwietnia 2019

Dziekuje! Wystarczylo aby po kilku pokojach rozniesc plasterki jablka a chomik odrazu skusil sie na jedno z nich Jeszce raz dziekuje!